XV International Grouse Symposium
XV International Grouse Symposium 11.09–15.09.2023
Całkiem niedawno, bo w dniach 11.09–15.09.2023 odbyło się XV International Grouse Symposium, organizowane przez Uniwersytet w Białymstoku, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku i Polską Akademią Nauk. Po raz pierwszy to wydarzenie – ważne dla wszystkich zajmujących się badaniem i ochroną kuraków - odbyło się w Polsce. Ceremonię otwarcia możemy obejrzeć na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=VQNzGuyMdu0.
W ramach Sympozjum wygłoszono liczne referaty, w tym sześć referatów plenarnych. Referaty plenarne wygłaszały takie sławy jak Profesor Ilse Storch z Uniwersytetu we Freiburgu, od lat będąca autorytetem w dziedzinie ekologii i ochrony kuraków w Europie, Robert Moss – legenda w badaniach i ochronie kuraków na Wyspach Brytyjskich, czy Sara Oyler-McCance, specjalizująca się w genetyce i genomice preriokurów. Wśród ‘plenarek’ nie zabrakło akcentów polskich: Agnieszka Kloch z Uniwersytetu Warszawskiego omówiła tematykę dość luźno związaną z kurakami, aczkolwiek niezwykle istotną w ochronie gatunków zagrożonych – znaczenie pasożytów w biologii konserwatorskiej, natomiast Robert Rutkowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN podsumował swoje wieloletnie badania genetyczne nad krajowymi populacjami jarząbka, głuszca i cietrzewia. Wystąpienie Profesor Storch, w ramach sesji inauguracyjnej, prowadzonej przez Prezesa PAN Profesora Marka Konarzewksiego również można obejrzeć na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=VQNzGuyMdu0.
Odbyła się także sesja posterowa oraz trzy wycieczki (do Nadleśnictwa Głęboki Bród, oraz do Biebrzańskiego i Białowieskiego Parku Narodowego.
Ze streszczeniami wszystkich doniesień można zapoznać się w zakładce Publikacje, gdzie zamieszczono konferencyjny Book of Abstracts. W zakładce znajdą się także dwa postery, pokazujące wyniki badań karpackich populacji głuszca i cietrzewia – efekt współpracy genetyków z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN i kolegów z Karkonoskiego, Gorczańskiego, Babiogórskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. W galerii można natomiast znaleźć kilka zdjęć z konferencji. Book of Abstracts z XV International Grouse Symposium można także znaleźć pod linkiem: https://igs2022.uwb.edu.pl/igs-abstract-book-is-ready/
„I ja tam byłem, miód i wino (powiedzmy) piłem…”
Robert Rutkowski